Naujienos

LGSA prezidentas V. Kaziliūnas: „Savivaldybių ugniagesių atlyginimams trūksta bent 2,4 mln. eurų“

LGSA prezidentas V. Kaziliūnas: „Savivaldybių ugniagesių atlyginimams trūksta bent 2,4 mln. eurų“

Lietuvos gaisrinės saugos asociacijos prezidentas Vytas Kaziliūnas oficialiu raštu kreipėsi į Ministrę Pirmininkę Ingridą Šimonytę, Finansų ministrę Gintarę Skaistę, Vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę ir Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentą Mindaugą Sinkevičių, prašydamas skirti bent minimalią 2,4 mln. eurų dydžio sumą, kurios trūksta savivaldybių ugniagesių atlyginimams.

Pasak Vyto Kaziliūno, savivaldybių priešgaisrinės tarnybos dalyvauja gesinant virš 50 procentų visų šalies gaisrų ir atlieka virš 40 procentų gelbėjimo darbų. Savivaldybių priešgaisrinėje tarnyboje dirba apie 2500 ugniagesių. Šių metų biudžete viso savivaldybių atliekamai priešgaisrinei funkcijai vykdyti skirta 38,287 mln. Eurų. Lyginant su 2022 metų biudžetu, šios funkcijos finansavimas 2023 metais padidėjo tik 2,71 procentu arba 1,01 mln. eurų, nors nuo šių metų sausio 1 d. vien tik ugniagesių darbo užmokestis įstatymais buvo padidintas beveik 20 procentų: 15 proc. paaugo minimali mėnesinė alga, 10 proc. didėjo pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientas ir 2,8 proc. didėjo pareiginės algos bazinis dydis.

Pažymėtina, kad savivaldybių ugniagesių komandų struktūra, kurią nustato esami aukščiausiųjų valstybės institucijų teisės aktai, užprogramuoja neišvengiamą viršvalandinį darbą ugniagesiams. Toks įstatymiškai numatytas viršvalandinis darbas turi būti teisingai apmokamas, skiriant iš valstybės biudžeto papildomas lėšas savivaldybei.

Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintame Priešgaisrinės saugos užtikrinimo standarte įtvirtintas reikalavimas, kad kiekvienoje savivaldybių ugniagesių komandoje prie gaisrinio automobilio būtų priskirti ne mažiau kaip 2 ugniagesiai, dirbantys keturiomis pamainomis. Tokia budinčios pamainos sudėtis sąlygoja būtinuosius viršvalandinius darbus – kiekvienam ugniagesiui vidutiniškai per mėnesį dirbant 15,7 valandų viršvalandžių.

„Nesuprantama, kodėl finansavimas ugniagesiams, dirbantiems savivaldybėse, nedidėjo tiek, kiek augo darbo užmokesčio dydis. Valstybė įstatymais nustato ugniagesių darbo užmokesčio didėjimą, tačiau ta pačia dalimi nedidina finansavimo šiam darbo užmokesčiui išmokėti. Ką jau kalbėti apie tai, kad nėra numatyta pinigų, kurie būtų skirti mokėti už atidirbtus viršvalandžius ar ugniagesių darbo saugos priemonėms įsigyti. Savivaldybių priešgaisrinės tarnybos negali užpildyti laisvų ugniagesių etatų dėl nepakankamo valstybės finansavimo. Atkreipiame dėmesį, kad vieno ugniagesio veikla ne tik nėra efektyvi, bet gali būti ir pavojinga jo sveikatai, ar net gyvybei“ – teigia asociacijos prezidentas Vytas Kaziliūnas.

Taip pat skaitykte